Сладолед од лубеница и праска

Print
WatermelonPeachPop

 

2 мерици Ф1 ВАНИЛА

1 шолја (250 ml) вода

1/4 шолја лубеница на парчиња

1 мала праска, крупно исечкана

1/4 шолја ореви

1 лажичка сок од лимон (15 ml)

 

Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека да добиете многу мазна структура.

Поделете ја смесата во четири калапи за сладолед со големина на 1/3 шолја (80 ml). Ставете ги сладоледите неколку часа во замрзнувач (а по можност и цела ноќ) за добро да замрзнат.

 

За 4 сладоледи

 

Нутритивна вредност на еден сладолед

Калории:  66

Протеин: 6 g

Јаглехидрати: 10 g

Масти: 0,5 g

Растителни масти: 2 g

 

Herbalife е член на SELDIA (Европската организација за директна продажба) и потписник на нивниот Етички кодекс.
mk-MK | 19.10.2019 02:53:44 | NAMP2HLASPX03