Зачинети цитрусни ракчиња

Print
1recipe

 

За 4 порции/урамнотежен оброк:  јадете една порција

 

За 4 порции/урамнотежен оброк: јадете една порција

  • 3 портокали
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 црвена бабура, исечкана на тенки ленти
  • 675g гр. голем рак, излупен и исчистен
  • ½ лажичкасол
  • ¼ лажичка црвен пипер
  • 3 главици исечкан млад кромид

Изрендајте една лажичка кора од портокал и потоа исцедете ¼ шолја сок од портокал. Излупете ги останатите портокали, разделете ги на парчиња и исечете го секое парче на половина. Ставете ги портокалите настрана.

Загрејте голема тава на умерена температура и потоа додајте масло. Кога маслото ќе се загрее, додајте ја бабурата и пропржете неколку минути додека да почне да омекнува. Додајте ги ракот, солта, црвениот пипер и сокот од портокал,продолжете да пржите околу 3-4 минути и мешајте сè додека ракот не се зацрви и не е целосно зготвен. Тргнете ја тавата од оган, додајте ги парчињата портокал и одозгора декорирајте со млад кромид.

Една порција содржи (урамнотежен оброк):
Калории: 205
Протеин: 24 rp
Јаглехидрати: 14 rp
Масти: 5 rp
Растителни влакна: 3 rp

Herbalife е член на SELDIA (Европската организација за директна продажба) и потписник на нивниот Етички кодекс.
mk-MK | 19.10.2019 03:35:29 | NAMP2HLASPX01