Топла салата од пченка и тиквички

Print
recipes-healthy-food

Состојки:

  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 шолји пченкарни зрна
  • 2 жолти тиквички, преполовени и исечени на тенки парчиња
  • 150 гр. жолти домати, преполовени
  • 1 лажица оцет балсамико или оцет од црвено вино
  • 1 лажичка сушен босилек
  • Сол и пипер
  • Лук, по желба

Упатство:

Загрејте го маслиновото масло на средна температура во тавче за пржење со средна големина. Кога маслото е загреано додајте ги пченкарните зрна и парчињата тиквичка. Пржете дури зеленчукот не омекне, но е сè уште крцкав. Префрлете ги пченката и тиквичките во чинијата за салата. Додајте ги доматите, оцетот, солта, пиперот и добро измешајте.

Хранливи вредности во 1 порција:

Калории
Протеини
Масти
Јаглехидрати
Растителни влакна
1403 гр.8 гр.17 гр.2 гр.
Herbalife е член на SELDIA (Европската организација за директна продажба) и потписник на нивниот Етички кодекс.
mk-MK | 16.09.2019 04:21:55 | NAMP2HLASPX03