Ароматичен колач од јаболка

Print
Ароматичен колач од јаболка

Состојки - колач

 • 1/4 шолја млеко од соја
 • 7 мерици Formula 1 со вкус на карамелизирано јаболко и цимет
 • 1 шолја бадемово брашно
 • 2 лажичка прашок за печиво
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 1⁄2 лажичка сол
 • 1⁄4 шолја незасладено пире од јаболка
 • 1⁄2 шолја белки од јајца
 • 6 лажици путер, стопен
 • 3 јајца
 • 1/2 лажица цимет
 • 1⁄4 лажичка морско оревче
 • 3 лажици вода
 • 1 лажица шеќер во прав

Приготвување

 • Загрејте ја рерната на 150°C.
 • Попрскајте голем куглоф со масло.
 • Во сад измешајте ги F1 со вкус на карамелизирано јаболко и цимет, бадемовото брашно, засладувачот, прашокот за печиво и солта.
 • Додајте ги пирето од јаболка, белките од јајца, путерот, јајцата, екстрактот од ванила, циметот и морското оревче. Мешајте додека не добиете мазна структура.
 • Смесата истурете ја во калапот.
 • Печете 30 минути, извадете го колачот од рерна и покријте го со фолија. Печете уште 15-18 минути или додека не се испече целосно.
 • Оставете го колачот да се олади 10 минути и извадете го од калапот.

Сервирање

1. Декорирајте го колачот со тенок слој шеќер во прав одозгора за посилен вкус и поубав изглед.
2. Исечете го колачот на парчиња и сервирајте

Вкупно порции: 10

Големина на порција: 1 парче

Нутритивни вредности

Калории: 210
Протеин:9 g
Масти:16 g
Нето јаглехидрати: 8 g
Растителни влакна: 3 g

Ако заменскиот оброк за регулирање на тежината Формула 1 шејк го користите за регулирање или за одржување на тежината, ве молиме внимателно прочитајте ги инструкциите на етикетата.

Herbalife е член на SELDIA (Европската организација за директна продажба) и потписник на нивниот Етички кодекс.
mk-MK | 22.02.2019 10:29:06 | NAMP2HLASPX01